Sprężyny gazowe w procesach produkcji – rodzaje, zastosowanie, zalety

Siłowniki gazowe stanowią bardzo ważny element pneumatyki. Odpowiednio skonfigurowane pozwalają na prowadzenie różnych czynności i mogą spełniać różne wymagania. Kluczową częścią w siłownikach gazowych są sprężyny gazowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest sprężyna gazowa?

Pojęcie jak sprężyny gazowe odnosi się do rodzaju elementów pneumatycznych, które wykorzystuje się w siłownikach gazowych. Mają one na celu magazynowanie energii, a po jej uwolnieniu pozwalają na wykonanie określonych czynności. Sprężyny gazowe nazywane są również teleskopami albo siłownikami.

W sprężynach gazowych wykorzystuje się skompresowany gaz, na przykład jak azot. Pozwala on wtedy na wykonanie ruchu przez tłoczysko.

Rodzaje sprężyn gazowych

Wyróżnia się różne typy sprężyn gazowych zależnie od ich budowy. Zaliczane są do nich między innymi:

  • sprężyny pchające – wykonują ruch polegający na wysuwaniu się tłoczyska
  • sprężyny ciągnące – w tym przypadku sprężyna powoduje wsuwanie się tłoczyska
  • sprężyny blokowane – za ich pomocą można dokonać blokady ruchu na pełnej długości skoku
  • sprężyny o podwójnym skoku – wykorzystują one dwa cylindry, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie podwójnego skoku sprężyny

Jakie zastosowanie mają sprężyny gazowe?

Najczęściej sprężyny gazowe wykorzystuje się w sterowaniu oraz w utrzymaniu ruchu różnych zakładach. Za ich pomocą możliwe jest napędzenie wielu instalacji, maszyn, urządzeń, co usprawnia prowadzenie procesów technologicznych, produkcyjnych.

Aktualnie sprężyny gazowe oraz siłowniki gazowe używane są coraz częściej, ponieważ dzięki nim możliwe jest wsparcie wielu typów czynności prowadzonych w różnych zakładach, również w celu ich automatyzacji.

Warto też wskazać, że sprężyny gazowe wykorzystywane są jako elementy różnych produktów, między innymi montowane są one w oknach uchylnych, oknach oddymiających, maskach pojazdów, klapach dachowych, w meblach jak sofy, narożniki z funkcją spania, łóżkach ze skrzynią na pościel.

Zalety korzystania ze sprężyn gazowych

Siłowniki gazowe i sprężyny gazowe mają wiele zalet jako elementy używane podczas procesów produkcyjnych. Co przemawia za ich zastosowaniem?

Do najważniejszych zalet sprężyn gazowych zaliczane są:

  • szerokie zastosowanie – występują one w wielu wariantach, a dzięki różnym możliwościom konfiguracji mogą być one również w pełni dopasowane do konkretnego przeznaczenia
  • wysoka sprawność – sprężyny gazowe charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością, wydajnością, sprawnością pracy w różnych obszarach
  • wysoka wytrzymałość – kolejnym atutem sprężyn gazowych jest ich wytrzymałość, dlatego też mogą one służyć w wielu cyklach
  • szeroka temperatura pracy – mogą one pracować zarówno w ujemnych, jak i w dodatnich temperaturach o szerokim zakresie

Sprężyny gazowe – gdzie można je kupić?

Aktualnie sprężyny gazowe w różnorodnych wariantach można kupić bezpośrednio u producentów takich elementów oraz u dystrybutorów.

Duży wybór sprężyn dostępny jest w internecie, gdzie można sprawdzić dostępne ich warianty oraz porównać je ze sobą przed zdecydowaniem się na konkretny typ tych elementów.

Dodaj komentarz