Wał odbioru mocy (WOM) do maszyny rolniczej: budowa, parametry, zakup

Aby połączyć ze sobą ciągnik i maszynę rolniczą, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego komponentu – wału odbioru mocy.

Opryskiwacze, kosiarki, beczkowozy, rozrzutniki czy rozdrabniacze – to tylko wybrane maszyny rolnicze, jakie wymagają zastosowania WOM, czyli wału odbioru mocy, który określany jest też jako wał teleskopowy albo wał teleskopowo-przegubowy.

Czym jest WOM – wał odbioru mocy?

Wał obioru mocy to rodzaj wału, którego zadaniem jest przekazywanie napędu z pojazdu, na przykład ciągnika rolniczego do poruszającej się maszyny, która jest z nim połączona.

Dzięki zastosowaniu wału odbioru mocy możliwa jest praca maszyny rolniczej, która porusza się za ciągnikiem. Przekazanie napędu pozwala na napędzanie maszyny i wykonywanie robót w gospodarstwie.

Przekaz mocy – elementy

W przekazaniu mocy z ciągnika rolniczego do maszyny uczestniczą trzy główne komponenty:

 • Wał odbioru mocy – jest on zamontowany fabrycznie w ciągniku rolniczym. Aktualnie każdy produkowany ciągnik posiada wyjście wału odbioru mocy.
 • Wał przegubowo-teleskopowy, inaczej wał teleskopowy, także określany jako wał przekaźnika mocy, WOM, czyli wał odbioru mocy albo wałek – to element łączący ciągnik z maszyną.
 • Wał przyjęcia mocy – to część montowana w maszynie, skrótowo określana jest jako WPM.

Parametry wału odbioru mocy

Wał odbioru mocy łączący ze sobą ciągnik wraz z maszyną musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami technicznymi. Aby dobrać odpowiedni wał teleskopowy do maszyny rolniczej, należy wziąć pod uwagę poniższe parametry:

 • Długość wału teleskopowego – minimalna i maksymalna,
 • Rodzaj łącznika teleskopowego,
 • Moc nominalna podawana w Nm,
 • Rozmiar mocowania do ciągnika i do maszyny,
 • Grubość rury zewnętrznej i wewnętrznej,
 • Wymiary krzyżaka,
 • Średnica łożyska.

Wał rolniczy – oryginały i zamienniki

Wałki WOM są oferowane zarówno jako oryginały, jak i zamienniki oryginałów. Co wybrać?

Części oryginalne wyróżniają się wysoką jakością wykonania i dopasowaniem do dedykowanych maszyn, ale również mają wyższe ceny.

Części zamienne są oferowane w niższych cenach, natomiast ich jakość zależna jest już od producenta. Warto wybierać komponenty firm cieszących się dużym powodzeniem wśród klientów, co pozwala na zakupienie tych, które będą cechowały się jednocześnie wysoką jakością wykonania oraz przystępną ceną.

Gdzie kupić wał teleskopowy do maszyny rolniczej?

Część jak wał teleskopowy przeznaczona do maszyn rolniczych oferowana jest przez wiele producentów i można kupić ją w różnych sklepach prowadzących sprzedaż maszyn rolniczych i części, a także bezpośrednio w sklepach producentów.

Obecnie wielu rolników decyduje się na zakup wałka także w sklepach internetowych, gdzie można zamówić części oryginalne oraz ich zamienniki. Szeroki asortyment pozwala na dobranie odpowiedniego wału do maszyny oraz ciągnika rolniczego, a możliwość porównania cen w różnych sklepach na złożenie zamówienia tam, gdzie wał teleskopowy jest najtańszy.

Ceny wałów wynoszą od około 200 złotych do nawet ponad 1000 złotych w zależności od konkretnego modelu oraz miejsca jego zakupu.

One thought on “Wał odbioru mocy (WOM) do maszyny rolniczej: budowa, parametry, zakup

 • 3 sierpnia, 2021 o 6:54 am
  Permalink

  Mam pewien problem ale nie mam nikogo, kogo mogę się dopytać w temacie. Może tutaj jest ktoś kto będzie w stani mi pomóc? No więc potrzebny jest mi wał odbioru mocy do opryskiwacza ok.1700mm W skrócie musi być długi.
  Możecie doradzić co wybrać?

Dodaj komentarz