Odzież dla pracowników – kiedy ją zapewnić i jaką wybrać?

Odpowiednio dobrana odzież przeznaczona do pracy jest w stanie zapewnić większy komfort oraz bezpieczeństwo. Kiedy pracodawca ma obowiązek przekazać takie ubrania pracownikom? Czym należy kierować się przy ich wyborze?

Odzież pracownicza – kiedy jest konieczna?

Pracodawca jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby stworzyć bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy dla pracownika. Przepisy te wymagają także, aby dostarczał on pracownikom niezbędne wyposażenie do wykonywania pracy. Do niego zaliczają się także odpowiednie ubrania pracownicze.

W przepisach Kodeksu pracy można znaleźć wskazanie, że pracodawca powinien przekazać odzież dla pracowników wtedy, gdy odzież pracownika może ulec uszkodzeniu albo zabrudzeniu w trakcie wykonywanych czynności. Dodatkowo jest on zobowiązany do zapewnienia jej wtedy, gdy pracownik jest narażony na czynniki niebezpieczne i szkodliwe w swoim środowisku pracy.

Pracodawca może też przekazać pracownikom odzież wtedy, gdy nie jest on do tego zobowiązany, na przykład po to, aby budować pozytywny wizerunek firmy.

Rodzaje odzieży dla pracowników

Do dyspozycji jest szeroka gama odzieży przeznaczonej dla pracowników, która może spełniać także różne funkcje. Do tej kategorii zaliczane są:

Odzież robocza

To odzież, która jest przeznaczona do pracy na stanowiskach, na których istnieje ryzyko jej zabrudzenia czy uszkodzenia, na przykład w warsztatach, fabrykach. Warto zdecydować się na dobrej jakości produkty, na przykład jak odzież robocza Mark-Helper, która wyróżnia się funkcjonalnymi krojami i zastosowaniem wysokiej klasy materiałów.

Odzież ochronna

Tego typu odzież jest przeznaczona do dodatkowego zabezpieczenia pracownika przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi, na przykład fizycznymi, chemicznymi, biologicznymi. Często używana jest razem z innymi środkami ochrony indywidualnej.

Odzież ostrzegawcza

To typ odzieży, która cechuje się zastosowaniem elementów i materiałów odblaskowych, dlatego pozwala ona na doskonałe uwidocznienie noszącej ją osoby w warunkach pogorszonej widoczności. Takie wymagania spełnia także odzież robocza Mark-Helper, która oferowana jest w dwóch klasach ochrony – 2, czyli średniej oraz 3, czyli wysokiej.

Odzież termoaktywna

To dodatkowa odzież przeznaczona dla pracowników, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu podczas przebywania w chłodnym klimacie. Świetnie nadaje się ona do stosowania w przypadku branż jak budownictwo, drogownictwo, rolnictwo oraz w innych miejscach, gdzie wykonuje się prace w niższych temperaturach.

Jak dobrać najlepszą odzież roboczą i ochronną?

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej czy ochronnej jest zależny głównie od stanowiska zajmowanego od pracownika. Należy uwzględnić wtedy wykonywane na nim obowiązki oraz zagrożenia, jakie na nim występują.

Wybierając odzież dla pracowników, należy także uwzględnić jej jakość wykonania, aby mogła ona posłużyć na jak najdłuższy czas, a także jej funkcjonalność, na przykład praktyczne kieszenie, które mogą pomóc w przechowywaniu podręcznych przedmiotów.

Ubrania dla pracowników – gdzie kupić?

Obecnie ubrania pracownicze, na przykład jak odzież robocza Mark-Helper, można zakupić w wielu sklepach – działających stacjonarnie oraz internetowo.

Najszersza gama odzieży pracowniczej dostępna jest w sklepach BHP oraz w sklepach producentów. Ubrania mogą być także spersonalizowane na indywidualne zamówienie, na przykład przez wykonanie na nich haftów lub nadruków logo zgodnie z dostarczonym przez klienta projektem graficznym.

Dodaj komentarz