Formowanie rotacyjne a wtryskiwanie tworzyw – czym się różnią?

Formowanie rotacyjne i formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych to dwa popularne procesy produkcji tworzyw sztucznych. Czym dokładnie różnią się one między sobą?

Na czym polega formowanie rotacyjne i formowanie wtryskowe?

Do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych wykorzystuje się różne techniki. Najczęściej stosowane z nich to wtryskiwanie oraz formowanie rotacyjne. Na czym one polegają? Wtryskiwanie polega na wtryskiwaniu pod wysokim ciśnieniem roztopionego tworzywa sztucznego do formy. Prowadzone jest ono za pomocą urządzeń nazywanych wtryskarkami. Z kolei formowanie rotacyjne, która jest także określane jako rotoformowanie albo rotomolding, polega na użyciu roztopionego tworzywa sztucznego w obrotowej formie. Podczas jej rotacji tworzywo to pokrywa ścianki formy i dzięki temu umożliwia wytworzenie produktu.

Rotoformowanie a wtryskiwanie tworzyw – czym się różnią?

Formowanie rotacyjne oraz wtryskiwanie tworzyw sztucznych pozwalają na wytworzenie wielu wyrobów z tworzyw sztucznych, ale różnią się pomiędzy sobą szeregiem czynników. Jakie są główne różnice między tymi dwoma technikami?

Przebieg procesu produkcyjnego

Proces formowania rotacyjnego opiera się na grawitacji w celu rozprowadzenia tworzywa sztucznego w formie, podczas gdy wtryskiwanie tworzyw sztucznych wykorzystuje ciśnienie do wprowadzenia tworzywa sztucznego do formy.

Koszty sprzętu

Formowanie rotacyjne zazwyczaj wiąże się z niższymi kosztami oprzyrządowania niż formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych, niemniej jednak jest to zależne od rodzaju wybranego sprzętu oraz od jego parametrów technicznych.

Rozmiar i kształt wyrobów

Formowanie rotacyjne lepiej nadaje się do produkcji dużych i złożonych części o jednolitej grubości ścianek, na przykład pojemników, zbiorników, mebli, sprzętu sportowego. Z kolei wtryskiwanie tworzyw sztucznych lepiej nadaje się do produkcji małych i średnich części o bardziej złożonych kształtach, na przykład opakowań, małych zabawek.

Wydajność produkcji

Formowanie wtryskowe tworzyw sztucznych jest bardziej wydajne, ponieważ w trakcie tego procesu najczęściej wytwarza się wiele wyrobów jednocześnie. Natomiast formowanie rotacyjne jest mniej wydajne, ponieważ jedna forma pozwala tylko na wykonanie jednego wyrobu.

Rodzaje materiałów

Formowanie rotacyjne może wykorzystywać szerszy zakres materiałów, w tym polietylen, nylon i polichlorek winylu. Dodatkowo istnieje możliwość nakładania materiałów warstwowo. Wtryskiwanie tworzyw daje mniejsze możliwości pod kątem wyboru materiałów.

Wykończenie powierzchni

Formowanie wtryskowe pozwala na uzyskanie elementów o gładszym wykończeniu powierzchni i większej dokładności wymiarowej niż rotomolding. Produkty formowane rotacyjnie mają zwykle bardziej niejednorodne wykończenie powierzchni ze względu na charakter procesu i wymagają dodatkowego wykończenia po wyjęciu z formy. Wobec tego oba te procesy pozwalają na wytwarzanie różnych typów wyrobów z tworzyw sztucznych, przy czym różnią się one głównie pod kątem przeznaczenia. Formowanie rotacyjne jest lepsze do większych, pustych w środku produktów, natomiast wtryskowe do produktów mniejszych, o złożonych kształtach.

 

Dodaj komentarz