Bezpieczne windy dla niepełnosprawnych – rodzaje i montaż

Windy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych to specjalistyczne windy zaprojektowane w celu bezpiecznego transportu osób korzystających z wózków inwalidzkich między różnymi poziomami budynku. Jakie są główne rodzaje wind dla niepełnosprawnych? Jak przeprowadza się ich montaż?

Kiedy stosuje się windy dla niepełnosprawnych?

Windy dla niepełnosprawnych są rodzajem wind, które likwidują bariery architektoniczne. Obecnie są one bardzo często montowane w wielu obiektach, między innymi w obiektach użyteczności publicznej, biurach, hotelach, centrach handlowych, obiektach medycznych. Windy te są bardzo ważną konstrukcją ułatwiającą dostęp do różnych kondygnacji osobom niepełnosprawnym, które mogą mieć trudności z korzystaniem ze schodów lub tradycyjnych wind.

Rodzaje wind dla niepełnosprawnych

Obecnie windy dla niepełnosprawnych dostępne są w wielu wariantach, które mogą być dostosowane do konkretnego miejsca montażu, dostępnej przestrzeni oraz przeznaczenia takiej konstrukcji. Wyróżnia się:

Platformy dla osób niepełnosprawnych

Te windy są zaprojektowane tak, aby unosić osoby niepełnosprawne na niewielką wysokość, umożliwiając im łatwe przemieszczanie się między różnymi poziomami budynku. Zazwyczaj są one otoczone barierkami ochronnymi, mają bramkę i antypoślizgowe powierzchnie, aby zapewnić bezpieczny transport .Takie windy dla niepełnosprawnych wykorzystuje się głównie w przypadku niewysokich schodów, gdy zamontowanie standardowej windy nie jest konieczne.

Windy krzesełkowe na schody

Windy te są przeznaczone do transportowania osób na krzesełkach. Są zazwyczaj małe i kompaktowe i mogą być instalowane na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Tego typu windy dla niepełnosprawnych mają szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w różnych obiektach, na przykład w domach jednorodzinnych, obiektach medycznych, domach opieki, instytucjach, biurach.

Windy kabinowe

Są to windy standardowe, które są przeznaczone do użytku przez osoby siedzące na wózku inwalidzkim. Są one zazwyczaj większe niż zwykłe windy i mogą zapewniać dostęp do wielu poziomów budynku. Windy tego typu mogą być montowane również na zewnątrz, na przykład wykorzystuje się je na terenie dworców, obiektów zabytkowych. Są one wykonane z użyciem odpornych na czynniki pogodowe materiałów.

Jakie wymogi muszą spełniać windy dla niepełnosprawnych?

Windy dla osób niepełnosprawnych muszą być projektowane i instalowane zgodnie z przepisami budowlanymi oraz przepisami odnoszącymi się do likwidacji barier architektonicznych. Takie windy dla niepełnosprawnych są wyposażone w szereg funkcji poprawiających ich poziom bezpieczeństwa. Wśród nich znajdują się między innymi przyciski zatrzymania awaryjnego, odpowiednio zabezpieczone bramki, czujniki zapobiegające zamykaniu się drzwi, komunikaty głosowe. Dzięki temu obsługa windy jest prosta i bezpieczna. Instalacja i konserwacja wind przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością powinna być przeprowadzana przez specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki temu można uzyskać ich sprawną i niezawodną pracę.

 

 

Dodaj komentarz