Uszczelki na wymiar – perfekcyjne dopasowanie dla pełnej szczelności

Żeby uszczelka mogła zapewnić odpowiednią szczelność, musi być właściwie dopasowana do miejsca montażu.

Uszczelki to rodzaj materiałów przeznaczonych do prowadzenia uszczelnień różnych połączeń. Za ich pomocą można łatwo złączyć elementy instalacji i zapobiegać wyciekowi mediów. Stąd też tak duże znaczenie ma dopasowanie uszczelki do miejsca połączenia. By je uzyskać, ważny jest nie tylko właściwy materiał uszczelniający, lecz też kształt uszczelek. Właśnie dlatego ich producenci oferują także wycinanie uszczelek na wymiar.

Jak dopasować uszczelkę?

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę różnych materiałów przeznaczonych do uszczelnienia połączeń. Od ręki można zakupić gotowe uszczelki w różnych kształtach i rozmiarach, a także uszczelki dedykowane do konkretnych połączeń, na przykład określonych typów maszyn czy sprzętów.

Dla odpowiedniego dopasowania uszczelki ważne jest poznanie jej parametrów, między innymi średnicy czy wymiaru, grubości, materiału, z jakiego ma być ona wykonana. Często można znaleźć je dokumentacji technicznej dla konkretnych urządzeń.

Sprawa komplikuje się wtedy, gdy uszczelka gotowa nie jest dostępna. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wycinanie uszczelek, czyli produkcja uszczelek na zamówienie, aby nadać im odpowiednie parametry.

Wycinanie uszczelek z różnych materiałów

Uszczelki na wymiar mogą być wykonane z różnych materiałów. Rodzaj materiału ma w tym przypadku szczególne znaczenie, ponieważ uszczelki pracują w różnych warunkach, między innymi pod kątem temperatury, ciśnienia czy chemikaliów, z jakimi się stykają.

Firmy prowadzące wycinanie uszczelek mogą wykonać je między innymi z materiałów jak guma różnych gatunków, silikon, teflon czy filc w zależności od zapotrzebowania.

Do produkcji stosowane są specjalistyczne maszyny, które zapewniają bardzo dokładne odwzorowanie projektu. W efekcie uszczelki są idealnie dopasowane zgodnie z miejscem ich zastosowania, co przekłada się na ich szczelność.

Gdzie zamówić uszczelki na wymiar?

Obecnie wycinanie uszczelek prowadzone jest przez wiele firm, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w ramach wykonania tego typu materiałów uszczelniających. Do wykonania uszczelek konieczne jest przekazanie ich projektu wykonanego zgodnie ze wskazaniami. Wybrane firmy mają też własne działy projektowe.

Zamówienie możliwe jest także online, co dodatkowo ułatwia otrzymanie potrzebnych uszczelek wykonanych na wymiar.

Czas realizacji uszczelek na wymiar wynosi zwykle od kilku dni roboczych do kilku tygodni roboczych.

Dodaj komentarz