Tynkowanie szybko i solidnie? Tylko z agregatem tynkarskim

Prace tynkarskie coraz rzadziej prowadzi się ręcznie. Wtedy, gdy liczy się szybkość, najlepszym wyborem są tynki maszynowe.

Tynkowanie jest jedną z podstawowych prac budowlanych. Celem jest wtedy wykończenie konkretnej struktury, na przykład ściany, za pomocą zewnętrznej powłoki w formie twardego, odpornego tynku. Prace tynkarskie można prowadzić wtedy na dwa sposoby – ręcznie lub z użyciem agregatów jak agregaty tynkarskie Małek. Co warto wiedzieć na temat tynkowania z użyciem agregatów?

Tynk maszynowy – co to jest?

Tynkami maszynowymi nie nazywa się konkretnych typów tynku, które powstają z użyciem danego materiału. To nazwa odnosząca się do sposobu ich nakładania. Tynk maszynowy nakłada się z użyciem maszyny – agregatu tynkarskiego, który służy do przygotowania mieszanki oraz do jej natryskiwania na nawierzchnię. W przeciwieństwie do prac ręcznych, agregaty pozwalają na znaczne przyspieszenie prac oraz podnoszą jakość gotowych tynków. Do kategorii tynków maszynowych zaliczane są między innymi tynki gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne. Również tą technika wykonać można materiały jak gładzie. Agregaty mają zatem uniwersalne zastosowanie w pracach budowlanych i wykończeniowych.

Jak działają agregaty tynkarskie?

Agregat tynkarski jest urządzeniem, którego zadaniem jest przygotowywanie mieszanek do tynkowania oraz podawanie ich na nawierzchnię. Obsługa tego urządzenia nie jest skomplikowana – oto podstawowa zasada działania agregatu. Do kosza zasypowego znajdującego się przy agregacie wsypuje się mieszankę tynkarską. Stosuje się wtedy suche zaprawy przystosowane do wykonywania tynków maszynowych. Następnie sucha zaprawa mieszana jest z wodą – dostarczana jest ona przez podpiętą do agregatu instalację. Zaprawa jest przygotowywana tak, aby była gładka i nie zawierała żadnych nierozpuszczonych grudek – to gwarancja, że gotowy tynk będzie wyróżniał się wysoką jakością.

Gdy zaprawa jest już wymieszana, wtedy jest ona transportowana za pomocą węża oraz pompy ślimakowej do lancy z pistoletem. Element ten wspomagany jest przez układ powietrzny – po naciśnięciu na spust pistoletu dochodzi do wydobywania się zaprawy z jego końcówki. Operator może także zmieniać parametry dyszy, aby uzyskać odpowiedni strumień zaprawy. Tynkowanie z użyciem agregatów prowadzone bardzo szybko i łatwo. Operator jednostajnymi ruchami nakłada tynk. Następnie jest on odpowiednio wykańczany z użyciem narzędzi ręcznych.

Podsumowanie

Tynki maszynowe wyróżniają się wieloma zaletami. Są one znacznie szybsze w wykonaniu niż zwykle tynki ręczne, dlatego też najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy należy otynkować znaczną nawierzchnię. Również tynki te wyróżniają się wysoką jakością – są gładkie, równe, można nakładać je też cieńszą warstwą niż ręcznie. Te zalety powodują, że agregaty tynkarskie są obecnie powszechnie używanym sprzętem przez wiele firm. Gdy planowane są prace tynkarskie na dużych powierzchniach, warto zdecydować się na firmę wyposażoną w takie urządzenie!

Dodaj komentarz