Podstawowe zasady gry w golfa

Gra w golfa to prestiżowy sport, który, podobnie jak inne dyscypliny, posiada mnóstwo reguł, ale również i pewną etykietę, do której gracze muszą się stosować. Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z golfem powinna się z nimi zapoznać.

Najważniejsze zasady gry w skrócie

Gra w golfa polega na umieszczeniu piłeczki w 18 dołkach, jeśli mówimy o polu golfowym o standardowych rozmiarach, lub 9 dołkach, jeśli mowa o mniejszym polu. Warto zauważyć, że wyrażenie „dołek” jest stosowane nie tylko w przypadku dziury, w której należy umieścić piłkę, ale również do określenia obszaru, który znajduje się pomiędzy tee, czyli miejscem startu, w którym oddaje się pierwsze uderzenie, a właśnie ostatecznym celem piłki. Na całym polu golfowym znajdują się liczne przeszkody, takie jak krzewy, piasek, nierówności terenu czy zbiorniki wodne. Wszystko to ma na celu wymuszenie na graczach oddania jak największej ilości uderzeń. Wbrew pozorom gra w golfa nie jest prosta, przed udaniem się na prawdziwe pole golfowe warto wziąć udział w zajęciach dla amatorów. Przed rozpoczęciem gry należy również dopasować do swoich potrzeb zestaw kijów golfowych oraz piłeczek.

Jak wygląda rozgrywka?

Jak wygląda gra? Zawodnicy zaczynają od uderzenia w tee, czyli miejscu startu. Kolejne uderzenia na całym polu mają za zadanie umieścić piłkę w dołku. Każdy dołek ma swoje normy, dotyczące tego, jaka powinna być maksymalna ilość uderzeń każdego zawodnika. Jeśli dołek jest par 10, to oznacza, że każdy zawodnik powinien go pokonać przy maksymalnie 10 uderzeniach. Po każdym przejściu danego dołka gracze wpisują swoje wyniki na specjalnych kartach do gry tzw. score card. Istnieją dwa podstawowe sposoby gry. Jednym z nich jest stroke play i polega na tym, że wygrywa ten zawodnik, który przejdzie pole z jak najmniejszą liczbą uderzeń (dotyczy to jednego dołka). Bardzo popularnym sposobem jest również match play, który z kolei polega na tym, że wygrywa ta osoba, która wygra najwięcej dołków (gdy zawodnicy przechodzą całe pole, a więc 18 lub 9 dołków).

Etykieta gry

Poza zasadami, każdy gracz powinien znać również etykietę. To właśnie jej reguły określają to, jak zawodnicy powinni zachowywać się na polu, a nawet jakie powinni mieć ubranie. Golfowy savoir-vivre zakłada na przykład zachowanie bezwzględnej ciszy, gdy to inny zawodnik właśnie skupia się na grze i wykonuje swoje uderzenie. Etykieta nakazuje również zawsze przychodzić punktualnie, grać uczciwie i w żaden sposób nie fałszować swoich wyników. Etykieta golfowa przejawia się także w dress code, czyli zasadach, które podpowiadają, jak należy ubrać się udając na pole golfowe. Należy przy tym jednak pamiętać, że stój powinien być przede wszystkim wygodny. Ubrania do gry można zakupić w sklepach ze sprzętem golfowym, dzięki czemu nie tylko dostosujemy się do obowiązujących zasad, ale i zapewnimy sobie swobodę i komfort, który jest niezbędny podczas uprawiania jakiegokolwiek sportu. Należy się również zaopatrzyć w specjalne obuwie, które posiada kolce w podeszwie. Kolce zapewniają tak potrzebną stabilność w trakcie uderzenia piłki.

Dodaj komentarz