Nawiewniki okienne – zadbaj o prawidłowy przepływ powietrza
Aby zapobiegać nadmiernej wilgoci i rozwojowi pleśni w pomieszczeniach, warto pamiętać o ich odpowiedniej wentylacji.
Wentylacja w domu i w mieszkaniu ma bardzo duże znaczenie. Jej zadaniem jest doprowadzanie świeżego powietrza i odprowadzanie tego zużytego, a wraz z nim nadmiaru wilgoci i par. W wielu budynkach pojawiają się jednak poważne problemy z wentylacją, które są wynikiem ich nadmiernej szczelności. Wówczas warto podejść do zadania kompleksowo – wsparciem są nawet najmniejsze detale, na przykład nawiewnik Aereco.
Czym są nawiewniki okienne?
Właściwa wentylacja pomieszczeń może odbywać się na różne sposoby. Podstawowa jest wentylacja grawitacyjna, która polega na umieszczeniu w pokojach wywietrzników. Tam, gdzie pojawia się większa wilgoć czy pary, zaleca się wykonanie wentylacji mechanicznej, która wykorzystuje urządzenia wentylacyjne. Jednym z elementów prawidłowo działającego systemu wentylacji powinny być nawiewniki okienne. To niewielkie urządzenia niewymagające zasilania, które służą do regulowania poziomu nawiewanego do wnętrz powietrza.
Nawiewnik wyposażony jest w otwory oraz przesłonę, którymi mona regulować dostęp powietrza do wnętrza. Można zatem otworzyć go całkowicie, częściowo albo zamknąć. Umieszczane są one w konstrukcji okna, a także można zastosować je na roletach zewnętrznych. Można zamówić je wraz z montażem nowej stolarki okiennej albo zastosować je na tej już istniejącej. Różne kolory pozwalają na dopasowanie nawiewnika do estetyki okien.
Nawiewniki okienne – ręczne i automatyczne
W użyciu znajdują się dwa główne rodzaje nawiewników, czyli ręczne oraz automatyczne. Czym się różnią?
Nawiewniki ręczne
W tym przypadku regulacja nawiewanego powietrza odbywa się ręcznie. Można zatem samodzielnie zmieniać wydajność nawiewników. Z jednej strony pozwala to na wybranie optymalnego poziomu ich działania, natomiast z drugiej wymagają one regularnej obsługi. Takie nawiewniki najczęściej wyposażane są w przesłonę, przepustnicę, ale warto wskazać, że w sprzedaży dostępne są modele, które nie posiadają możliwości regulacji. Określane są one jako nawiewniki o stałym przekroju – w tym przypadku wielkość otworu doprowadzającego powietrze jest taka sama.
Nawiewniki automatyczne
Z kolei nawiewniki automatyczne regulują dopływ powietrza samoczynnie. Do tej kategorii zalicza się kilka różnych typów urządzeń:
- nawiewniki ciśnieniowe
- nawiewniki termostatyczne
- nawiewniki higrosterowane
W przypadku nawiewników ciśnieniowych ich działanie polega na różnicy ciśnień, dlatego mogą one samoczynnie wpuszczać i blokować powietrze. Wtedy, gdy różnica jest niewielka, wtedy otwór pozostaje otwarty, natomiast wtedy, gdy rośnie, przymyka się on automatycznie. Dzięki temu nawiewniki te zapobiegają nadmiernemu wychłodzeniu się pomieszczeń przez wpuszczenie zimnego powietrza. Takie nawiewniki często wyposażone są również w ręczną przysłonę.
Nawiewniki automatyczne termostatyczne działają pod wpływem temperatury. Gdy spada ona poniżej określonego stopnia, najczęściej poniżej 0 stopni, wtedy przepustnica ogranicza dostęp powietrza do wnętrza. Z kolei nawiewniki higrosterowane działają pod wpływem wilgotności powietrza. W takich urządzeniach umieszcza się czujnik wykonany z poliamidu, który reguluje dostęp powietrza do pomieszczenia. Gdy wilgoć jest zbyt wysoka, wtedy otwiera on wywietrznik, a gdy jest niska, zamyka go.
Moja mama ostatnio zakładała sobie nowe okna do mieszkania. Wcześniejsze nie miałly nawiewników i niestety ale w kuchni pojawiała sie wilgoć. W budynku nie jest możliwe zamontowanie rekuperacji z uwagi na to, ze jest to budynek wielorodzinny jak rownież potrzebna byłaby gruntowna przebudowa tak więc nawiewniki były jedynym sensownym rozwiazaniem.
Z tego co wiem to sprawdzają się dobrze, mama nie narzeka już na problemy z pleśnią w mieszkaniu. Mogę polecić.