Jak łatwiej zarządzać gospodarką odpadami w firmie?

Firmy, które gospodarują odpadami, mogą robić to łatwiej. Dzięki nowoczesnym programom komputerowym można uzyskać dostęp do pełnej palety narzędzi dla firm komunalnych i innych, które zarządzają odpadami. Jakie funkcje oferują tego typu programy? Jak można je wdrożyć?

Sprawna gospodarka odpadami

W wielu firmach nie jest prowadzone zarządzanie gospodarką odpadami, co może prowadzić do wielu poważnych problemów, między innymi nałożenia kar. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się programy, które usprawniają te procesy i jednocześnie niosą za sobą dodatkowe korzyści.

Sprawna gospodarka odpadami możliwa jest przez wykorzystanie programów dostarczanych przez wielu producentów. Wybierając odpowiedni program do gospodarki odpadami, można wtedy znacznie poprawić efektywność tych działań, a przez to także zadbać o to, by firma funkcjonowała zgodnie z prawem.

Obecnie, gdy przedsiębiorcy zobowiązani są do tego, aby przekazywać dane do BDO, czyli do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, wdrożenie tego typu systemu oferuje jeszcze więcej korzyści.

Jakie funkcje oferują programy do zarządzania odpadami?

Aby zarządzanie gospodarką odpadami odbywało się sprawnie, programy przeznaczone do tego celu oferują dostęp do zróżnicowanych funkcji.

Wśród dostępnych funkjonalności w systemach do gospodarki odpadami znajdują się między innymi:

  • zarządzanie transportem, w tym jego planowanie i optymalizacja dla sprawnego działania floty firmowej
  • zarządzanie usługami terenowymi, w tym ich harmonogramowanie i kontrola realizacji
  • zrządzanie pracownikami terenowymi, mobilnymi, między innymi przez organizację ich zadań oraz ich monitorowanie
  • zarządzanie flotą posiadanych pojazdów i urządzeń
  • zarządzanie ruchem odbywającym się na placu firmowym, na przykład przydział ramp, automatyczne awizacje
  • monitorowanie pojazdów prowadzone w czasie rzeczywistym, odbywające się z wykorzystaniem GPS
  • obsługa klienta
  • przygotowywanie dokumentacji potrzebnej do prowadzenia działań
  • prowadzenie rozliczeń i fakturowanie
  • analityka biznesowa, w tym tworzenie raportów i zestawień

Bardzo często wybierany je też program do BDO, który pozwala na dostęp do funkcji wspomagających raportowanie. Dzięki niemu można automatycznie generować raporty BDO, co oszczędza czas na ich samodzielnym przygotowywaniu, a przez to również powoduje, że firma może funkcjonować sprawniej.

W taki sposób możliwe jest również zarządzanie gospodarką odpadami w systemie SOTEKO, które odbywa się zgodnie z najnowszymi przepisami oraz uwzględnia wymagania firm komunalnych. Funkcjonuje on również jako system BDO. Jest to program kompletny, łączący w sobie funkcjonalności różnych systemów i zapewniający sprawne działanie na różnych platformach.

Jak wdrożyć program do zarządzania gospodarką odpadami?

Obecnie na rynku dostępne są zróżnicowane programy umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami, dlatego też przed zdecydowaniem się na wdrożenie warto poświęcić czas na to, by sprawdzić ich funkcjonalności, sposób obsługi, koszty związane z zakupem i wdrożeniem.

Warto zdecydować się na program z dużą liczną funkcji, oferujący także możliwość pracy na różnych urządzeniach – stacjonarnych, mobilnych. Należy też zwrócić uwagę na możliwość integracji z BDO – program do BDO pozwoli wtedy na prostsze przekazywanie danych bezpośrednio do bazy.

 

Dodaj komentarz