Dobra piłka tenisowa – co kupić do gry w tenisa?

Dla osoby bez żadnego doświadczenia w tenisie każda piłka tenisowa wygląda tak samo. W rzeczywistości do wyboru jest wiele modeli. Co kupić?

 

Piłka do tenisa jest podstawowym komponentem przeznaczanym do gry na korcie. W ofercie producentów piłek można znaleźć wiele modeli, które różnią się pod względem materiałów, z jakich są one wykonane, a także swojego ciężaru i twardości. Początkujący gracze często nie wiedzą, jaka piłka tenisowa będzie najlepsza do gry. Warto zatem bliżej przyjrzeć się dostępnym typom piłek.

 

Piłki tenisowe – bezciśnieniowe i ciśnieniowe

Najczęściej podział piłek tenisowych dotyczy ich technologii wykonania. Pod tym kątem są one dzielone na:

  • piłki do tenisa bezciśnieniowe
  • piłki do tenisa ciśnieniowe

 

Piłki do tenisa bezciśnieniowe

Tego typu piłki wyróżniają się wysoką twardością i ciężarem. To przekłada się na ich większą szybkość, ale także na trudniejszą kontrolę. Pod kątem swojej konstrukcji bezciśnieniowe piłki tenisowe charakteryzują się grubym, kauczukodajnym środkiem.

 

Piłki do tenisa ciśnieniowe

Tego typu piłki są bardziej miękkie oraz lżejsze od bezciśnieniowych. To powoduje, że są one również łatwiejsze w użytkowaniu, a gra z ich wykorzystaniem jest bardziej satysfakcjonująca. Warto przy tym wskazać, że ciśnieniowa piłka tenisowa z czasem narażona jest na obniżenie swojego ciśnienia. Dzieje się tak na skutek ucieczki powietrza z wnętrza piłki. Wtedy gra się z nimi znacznie gorzej.

 

Ciężar piłki do tenisa – co wybrać?

Poza podziałem pod kątem konstrukcji na piłki ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe są one również dzielone pod kątem ich ciężaru. Ma on szczególne znaczenie przy doborze piłek do konkretnych kategorii wiekowych graczy.

 

Dla dzieci najczęściej stosuje się piłki miękkie, które mają mniejsze ciśnienie oraz ciężar, a także są one przez to wolniejsze od piłek regularnych. Stosowne są wtedy trzy główne typy piłek:

  • poziom czerwony STAGE3 – najwolniejsze, dla dzieci w wieku do 7 lat
  • poziom pomarańczowy STAGE2 – nieco szybsze, dla dzieci w wieku 8-9 lat
  • poziom zielony STAGE1 – najszybsze piłki dziecięce, dla dzieci w wieku 9-10 lat

 

Z kolei piłka tenisowa dla dorosłych ma najczęściej całkowicie żółty albo biały kolor, a jej waga wynosi od 56 do 59,4 g. Piłki przeznaczone dla dorosłych są szybsze od dziecięcych i odbijają się na większą wysokość. Nie są one jednak rekomendowane do użytku przez dzieci.

 

W razie problemów z doborem odpowiednich piłek tenisowych zawsze warto skonsultować się ze sprzedawcą ze sklepu. Może on wtedy dobrać najlepszy rodzaj piłek do potrzeb gracza. Zamówienia na piłki do tenisa można składać także online.

Dodaj komentarz